Помните ли приказката на Братя Грим „Снежанка и седемте джуджета“, където кралицата се допитва до вълшебно огледало за неговото съгласие, че тя е най-красива в целия свят?
До голяма степен вече няма значение дали действително сме най-красивите, ако си създадем такъв имидж онлайн. Това, което най-много ни привлича в социалните мрежи, е, че там можем да бъдем всекиго. Можем да размахваме магическите пръчки (разбирайте Instagram филтри) и камерите си и нещата ще се превърнат в такива, каквито ги искаме.
Това, което успеем да изградим от себе си в интернет пространството обаче, се превръща в неизменна част от нас. Започваме да си вярваме, че сме нещо, базирано на лайковете и споделянията, които получаваме, стремейки се да показваме този наш имидж колкото може по-често за още одобрение.
Нуждата да споделяме и да получаваме обратна връзка е съществена за определяне на начина, по който се възприемаме. Не можем да си направим реална самооценка, без да се погледнем отстрани, през погледа на нашето семейство, приятели и познати. Нуждата да споделяме един с друг е заложена вътре в нас. Ние, хоратата, сме социални същества и сме способни на самокритика.
Затова проблемът на нашето време не е в съществуването на социалните мрежи и интернет, а в грешната представа какво и с кого да споделяме, какво и кого да следим.
Социалните мрежи и интернет са най-удобният начин да се свържем с хората, които имат значение за нас, да обменяме информация и мнения, но все пак не трябва да забравяме, че с нищо не бива да се прекалява, включително и с интернет, и че не бива да го приемаме като начин за „убиване“ на времето. Поне през повечето време.
Според Паскал ние се страхуваме от безмълвието на битието и от скуката и поради тази причина избираме безцелното отвличане на вниманието, което в днешно време намира израз предимно във сърфирането онлайн. Отвличайки се с такива безцелни занимания обаче, ние бягаме от проблемите на емоциите си при лъжливата утеха на ума, което замъглява нашата преценка за това кои сме и как се чувстваме.
Ако не искаме това да ни се случва, е нужно да редуцираме безсмисленото сърфиране в интернет и в социалните мрежи. Следете хората и страниците, които наистина представляват интерес за вас, които ви предизвикват да мислите нестандартно и да се развивате.
Не забравяйте, че информацията, която поглъщаме, формира нашите модели на мислене и влияе на преживяванията ни под формата на решенията, които взимаме, работата, която произвеждаме, и взаимодействията, които имаме. Тези всички неща пък формират нашата преценка за това кои сме в действителност и на какво сме способни.