Всяко интервю за работа може да ви изненада с какви ли не въпроси. Работодателите се интересуват от вашата личност не само в общопрофесионален план, но също искат да видят и нещо от чисто човешката ви страна. Поради тази причина могат да ви провокират, като ви зададат въпрос, който не е особено приятен. Запомнете: целта на интервюиращия не е да ви смути или пък да сломи вашето добро настроение и отлична подготовка! Вашата реакция на неочакван въпрос показва качества, които също биха изиграли важна роля по време на работа и подобни психотрикове от страна на работодатели не са от вчера. Тук ще ви посочим кои биха били трите най-чести изненадващи въпроса, с които може да се сблъскате и как най-умно, най-находчиво да отговорите на тях, при това без да губите себе си или да изкривявате истината.
- Имате ли нещо против, ако поискам препоръка от бившия/настоящия Ви работодател?
Сам по себе си, този въпрос не е толкова неочакван, но невинаги се задава пряко на кандидата за работа. В действителност повечето работодатели, вероятно всички, се допитват до мнението на предишен или сегашен работодател. Когато зададат този въпрос на вас, това означава, че желаят да видят реакцията ви и нищо повече. Разбира се, място за притеснение няма, ако всичко си е било наред и не сте имали конфликти в предишната си месторабота. Как обаче да отговорим достойно, ако не е била добра раздялата или сте имали неприятности и сте наясно, че предишният ви шеф определено няма да даде препоръка за вас или най-малкото, тя няма да е положителна?
Хладнокръвието ще ви помогне. Не издавайте емоция, запазете професионално-деловия тон. Отговорете, че нямате нищо против. Всеки друг отговор не би направил добро впечатление – например, оправдания защо предният работодател не би дал препоръка или, което е крайно нежелателно, да изпаднете в критикуване спрямо него/нея. Заявявайки, че няма проблем да бъде поискана препоръка, това означава, че дори и да има за какво да се тревожите, вашата позиция е „съвестта ми е чиста“. Всеки работодател знае, че препоръката е нещо субективно и ако получи лош отзив за вас, това не означава непременно, че е истина. Със спокоен отговор „да“ вие държите силен коз в ръката си.
- Бихте ли оценили Вашето CV от 1 до 10?
Въпрос, звучащ странно в ушите на някои кандидати. При все, че автобиографията ви е перфектна във всяко едно отношение, с това питане интервюиращият проверява следното: как вие оценявате себе си, доколко се склонни към самокритика. Съветваме ви да посочите цифра, която се движи около средата на десетобалната скала. Всяко прекалено ниско или твърде високо оценяване (въпреки съвършено изпипаното ви CV!) може да подведе мнението на питащия, че вие се надценявате или съответно, подценявате и нямате реален поглед върху работата си. Възможно е следващият въпрос да бъде „А защо поставяте тази оценка?“ Добър отговор би бил: „Аз съм перфекционист/ка и считам, че винаги има какво да се научи относно писане на автобиография. На този етап моята върши чудесна работа, според мен, но бих могъл/могла да помисля за евентуална преработка, в зависимост от длъжността, за която кандидатствам“.
- Уволнявали ли са Ви някога?
Един от най-неприятните въпроси в случай че сте били уволнявани. Основното тук е: не лъжете! Бъдете честни! Каквато и да е била ситуацията, бъдещият работодател ще оцени честността – качество, особено ценно във всички епохи. Добавете, че сте си взели поука (в случай че е била ваша вината), разкажете за случая, ако не сте били виновни вие, какво сте научили от това, но не обвинявайте, преразкажете нещата, колкото е възможно по-обективно! Имайте предвид, че много големи личности в световен мащаб също са били уволнявани и това не означава край на кариера.